Zajęcie otwarte - Jak być szczęśliwym

W ramach „Rodzinnych spotkań popołudniowych”, które są tradycją naszego przedszkola, 2 czerwca odbyło się, zajęcie otwarte w grupie V zatytułowane „Jak być szczęśliwym”. Temat spotkania był realizacją jednego z zadań Planu Rocznego Przedszkola, celem było m.in. uwrażliwienie dzieci na zachowania prowadzące do szczęścia, kształtowanie empatii oraz umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć, rozwijanie umiejętności werbalnego i pozawerbalnego wyrażania uczuć. Spotkanie rozpoczęło się piosenką „W kole wszyscy tu stoimy” następnie każdy z uczestników wypowiadał się, przy wykorzystaniu „Gadającego kapelusza”, jak się dzisiaj czuje. Muzyka relaksacyjna, która płynęła w tle wypowiedzi, zachęcała do wyciszenia się, do spokojnego wypowiadania swoich myśli. Następnie dzieci rozpoznawały na „Drzewie uczuć” różne emocje, przypinały twarze z różną mimiką, odczytywały globalnie wyrazy. Bardzo też spodobała się uczestnikom inscenizacja wiersza D.Gellner „Zły humorek” po której dyskutowano na temat sposobów radzenia sobie ze złymi emocjami. Zabawa „Worek szczęścia”- burza mózgów również wszystkich wprowadziła w radony nastrój – mamy wraz z dziećmi podawały swoje propozycje „Co chciałyby podarować ludziom, aby byli szczęśliwi”. Natomiast przy zabawie „Droga do szczęścia” dzieci losowały, a następnie przyporządkowywały drogowskazy, które można by ustawić na drodze prowadzącej do szczęścia, śpiewały też hymn grupy – piosenkę „Jestem szczęśliwy” autorstwa J.Klimeckiej, a także miały okazję wykazać się umiejętnością liczenia, rozwiązywania rebusów, którego hasłem było słowo „szczęście”. Uczestnicy spotkania wypowiadali się na temat „Kiedy i co czuję, gdy jestem szczęśliwy”. Mamusie miały również okazję przekonania się „Czy moje dziecko mnie zna?”. Odpowiadały na pytania, na które dzień wcześniej udzieliły odpowiedzi ich dzieci.  W czasie porównań wypowiedzi było wiele radości. Dzieci również wykonały „Prezent na szczęście” dla swoich mam - serduszko, a mamy dla dzieci pisały „List do mojego kochanego dziecka”. Śmiechu co niemiara było również przy ćwiczeniach Denissona. Spotkanie zakończyło się pamiątkową fotografią oraz wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Żeby szczęśliwym być”. Mamy i dzieci wychodziły ze spotkania bardzo zadowolone i szczęśliwe. Dziękowały pani Jadzi, że miały możliwość spędzić czas w miłej i radosnej atmosferze.