Przedszkole nr 4 w Kępnie

• grupa IV - 6-latki

Ogólna liczba dzieci: 97

O PRZEDSZKOLU

Nasze przedszkole istnieje już 28 lat, jego progi opuściły w tym czasie szeregi wychowanków. Przez te lata wypracowaliśmy pewne tradycje, opracowaliśmy własne programy, unowocześniliśmy metody i formy pracy, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania Rodziców i Wychowanków.
Placówka położona jest w zaciszu osiedla Odrodzenia, z dala od ruchliwych tras komunikacyjnych.

KADRA PEDAGOGICZNA

O wszechstronny rozwój dzieci, ich dobre samopoczucie oraz jak najlepsze przygotowanie do nauki w klasie I dbają pracujący tu nauczyciele:

• mgr Ewa Derkacz - dyrektor przedszkola, nauczyciel dyplomowany
  • Wiesława Rychter - społeczny zastępca dyrektora
  • mgr Anna Moś - nauczyciel, opiekun pracowni komputerowej
  • mgr Dorota Wróblewska - nauczyciel dyplomowany
  • mgr Ewa Hełka
  • mgr Małgorzata Morawska
  • mgr Dorota Janiaczyk

Nauczyciele na bieżąco dokształcają się i podnoszą swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach, warsztatach metodycznych i przedmiotowych.

PRACA Z WYCHOWANKIEM

Znając specyfikę naszej placówki, oczekiwania Rodziców oraz potrzeby dzieci nauczycielki opracowały własne programy, które są wykorzystywane w codziennej pracy:

• "Terapia dziecka z zachowaniem agresywnym"
  • "Program edukacji europejskiej MALI EUROPEJCZYCY"
  • "Program zainteresowań teatralnych wśród dzieci przedszkolnych"
  • "Program kółka plastycznego MALI ARTYŚCI"
  • "Mały Przyrodnik"
  • "Zdolny przedszkolak"

Staramy się stworzyć jak najdogodniejsze warunki, umożliwiające wszystkim Wychowankom osiągnięcie optymalnie jak najwyższego poziomu dojrzałości szkolnej. A przy tym chcemy, aby nasze przedszkole było miłe i przyjazne dzieciom. Każde dziecko traktujemy indywidualnie, pracujemy zarówno z dziećmi zdolnymi, jak i z tymi, które mają różnego typu problemy czy deficyty rozwojowe. Nauczycielki posiadają dodatkowe kwalifikacje w zakresie terapii pedagogicznej i oligofrenopedagogiki, prowadzą zajęcia indywidualne w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Dzieci z naszego przedszkola biorą czynny udział w konkursach organizowanych przez środowisko lokalne.
Aby praca dydaktyczna z dziećmi nie opierała się na przekazywaniu treści, by zajęcia nie były nudne dla dzieci wprowadzamy wiele nowoczesnych metod, mających na celu uatrakcyjnienie zajęć np.:

• Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - ma ona na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci, korygowanie występujących zaburzeń, uzupełnianie braków,
  • Sojusz Metod - podstawą tej metody jest wczesne rozpoczynanie nauki czytania, już przez dzieci 3-letnie; nauka ma charakter zabawowy i stymuluje wszystkie sfery rozwoju małego dziecka,
  • Elementy Pedagogiki Zabawy - metoda pobudza do twórczego działania, inspiruje do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości,
  • Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz - rozwija ona uwagę, percepcję, pamięć, wyobraźnię, motorykę, usprawnia koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, przygotowuje do szybszej i łatwiejszej nauki czytania i pisania.

UROCZYSTOŚCI

Do niewątpliwych atrakcji należą organizowane co roku dla naszych pociech:

• bale karnawałowe,
  • festyny, które są wspaniała zabawą nie tylko dla dzieci ale dla całych rodzin,
  • wycieczki (jedno- i dwudniowe) poszerzające wiedzę i wzbogacające doświadczenia dzieci,
  • mikołajki,
  • spotkania opłatkowe,
  • studniówki (dla dzieci 6-letnich) - organizowane już po raz siódmy,
  • zajęcia otwarte podczas, których dzieci uczą i bawią się wspólnie z rodzicami,
  • zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

Od lat wspaniale układa się współpraca Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców. Rodzice biorą aktywny udział w przygotowywaniu wielu uroczystości, a także pomagają w pozyskiwaniu środków finansowych na zakup zabawek i pomocy dydaktycznych. Istnieje w placówce Społeczny Komitet Rozbudowy Przedszkola, który ma na celu pomoc w gromadzeniu środków na modernizację przedszkola.
Na życzenie zainteresowanych rodziców wprowadzona została również dieta bezglutenowa.

ZAJĘCIA DODATKOWE

W przedszkolu prowadzone są również dodatkowe zajęcia odpłatne dla dzieci:

• tańce połączone z rytmiką,
  • j. angielski

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że karty zgłoszeń na następny rok szkolny wydajemy od 10 marca.